Paradoksy Świata

                                  Mały poradnik rządzenia.

Lepsze Jutro

Skończyliśmy już odnajdywanie różnych paradoksów istniejących w Światowym Systemie. Teraz zostaje tylko poukładać to wszystko od nowa. To co  było... mamy już za sobą i nie damy rady tego zmienić.  To co jest obecnie... różowo to nie wygląda. Z której strony by nie patrzeć obecny System jest do bani i potrzebuje reform.  Pozostaje nam  przyszłość i to jak będzie ona wyglądać. Uważam, że nie będzie ona taka straszna i mam wiele powodów by tak sądzić. Dlatego właśnie obecną podstronę  zatytułowałem - Lepsze Jutro - optymistycznie !!! 

 Nie jesteśmy jedynym krajem o gospodarce rynkowej. Jeżeli mamy coś zmieniać to powinniśmy wiedzieć
co ? Warto się zorientować na jakich podstawach czyli założeniach są lub były oparte gospodarki wielu krajów. Nie ma sensu wracać do średniowiecza bo ono nas mało interesuje ale Komunizm i Kapitalizm musimy trochę omówić.  

 W
Komunizmie podstawą funkcjonowania gospodarki była Marksistowska koncepcja własności  tzw. MPS - (Materiał Produkt System ),która była oparta na produkcji państwowej oraz Kapitalizmie opartym na systemie SNA (System of National Accounts) czyli na udoskonalonej wersji MPS, gdzie gospodarka jest oparta na własności prywatnej. 

Można też powiedzieć, że Socjalizm jest pośrednią wersją tych dwóch systemów. Przecież Kapitalizm dopuszcza własność państwową, tak jak  Komunizm dopuszczał własność prywatną. 
Na podstawie tych dwóch koncepcji…. MPS i SNA, wylicza się Produkt Narodowy Netto lub PKB (Produkt Krajowy Brutto), które są przecież sumą dochodów budżetu z sektora Prywatnego i Państwowego.

Żeby was zbytnio nie zanudzać sprawami budżetu, przedstawię tylko ogólnie pewne tematy. W zasadzie Budżet Państwa nie różni się zbytnio od naszego domowego. Najogólniej
 jego definicja przedstawia się następująco: Budżet jest - sumą dochodów wszystkich obywateli oraz osób prawnych z siedzibą w danym kraju, uzyskanych z wykorzystania czynników produkcji (ziemia, praca, kapitał), równa całkowitej wartości wytworzonych dóbr i usług, pomniejszona o koszty amortyzacji (czyli koszty związane z remontami budynków, dróg, maszyn i urządzeń ).

W każdym kraju sprawami budżetu zajmuje się Rząd. Zadaniem rządu nie jest tylko nakładanie podatków i wydawanie pieniędzy z budżetu - takie rzeczy każdy głupi potrafi. Zadaniem Rządu jest tworzenie takich mechanizmów by kraj dobrze funkcjonował. W sprawie dochodów budżetu warto jednak wiedzieć, że  w Polsce 75% dochodu Skarbu Państwa stanowią wpływy z sektora prywatnego a tylko 25% z państwowego. 

 Nie potrafię więc zrozumieć dlaczego Minister Finansów mimo rosnącego bezrobocia zablokował fundusze prywatnych pracodawców, przeznaczone na walkę z bezrobociem. Mowa o tak zwanym Funduszu Pracy, na który obowiązkowo, płacą oni co miesiąc 2,45%. Są to kwoty od 50 złotych miesięcznie w górę. Czyli jak ktoś więcej zarabia płaci na bezrobotnych więcej.

Dobra … Wystarczy tych wywodów. Weżmy sie teraz za konkrety.
Zapewne wielu z was posiada już pomysły na zmiany, zwłaszcza, że dawałem pewne przykłady z innych Systemów... Może macie nawet gotowe rozwiązania, które spowodowałyby zmiany na lepsze istniejącej sytuacji. Nie tylko jeśli chodzi o Polskę ale i o inne kraje. Ja również takie posiadam… W zasadzie nie wymyśliłem nic nowego no może w jednej kwestii. Podobne systemy już istnieją...  więc moje propozycje zmian nie będą oderwane od realności. Oprócz tego, że je przedstawię postaram się je również, uzasadnić. Bardziej chodzi o to by przeciętni ludzie znali podstawy funkcjonowania tego całego Systemu i oriętowali się co z niego wynika.

W związku z tym, że spraw, które należy skorygować jest dosyć dużo... podzielmy je na etapy. Najpierw zacznijmy dokonywać korekt od samej góry czyli spraw Parlamentarnych. Robię to trochę specjalnie gdyż później nie zechcecie o tym czytać.
Sprawy bytowe takie jak praca i dochody interesują nas w większym stopniu, niż ideowe.

Chcę jednak wrócić do historii polskiego parlamentaryzmu. Z pozoru można byłoby sądzić, że jesteśmy Młodą Demokracją… jednak jako społeczeństwo mamy w tych sprawach dużo większe doświadczenia niż ludzie w krajach zachodnich. Przyszło nam żyć na przełomie Komunizmu i Kapitalizmu. Nikt tak jak my nie zna lepiej tych Systemów Społeczno- Gospodarczych.

Jeżeli chodzi o obecny polski parlament wiemy, że nie jest dopracowany. Nie chodzi tylko o pracodawców ale i o zwykłych ludzi… Zazwyczaj ani jedni ani drudzy nie należą do żadnej partii politycznej. Choć tak naprawdę stanowią większość społeczeństwa. Członkowie partii stanowią raptem 0,0000002 %  - Wszystkich Polaków.

Co prawda otrzymują nasze poparcie w wyborach z nadzieją, że znajdą jakieś sensowne rozwiązania… Lecz jakoś im to idzie po grudzie. Lech Wałęsa również zauważa, że inaczej to sobie wyobrażał… Może wynika to z faktu, że większość parlamentarzystów nie ma pojęcia o ekonomii, która jest podstawą funkcjonowania każdego społeczeństwa. Wielu polityków zajmują się tylko ustalaniem wysokości własnych uposażeń.

Jeżeli przyjrzymy się starym demokracjom zauważymy, że oprócz Sejmu istnieje tam izba wyższa parlamentu nazywana Izbą Lordów czy Kongresem. Naszym odpowiednikiem jest Senat wzorowany na przedwojennym. Jak jednak wiemy w tamtych czasach istniały zamożne Rody, w których ręku skupiał się kapitał intelektualny i finansowy polskiego społeczeństwa. 
Józef Piłsudzki doceniał te walory choć sam był wojskowym. Inaczej jak w Związku Radzieckim gdzie obawiano się klasy średniej jako wroga publicznego. Stalin eliminował taką konkurencję. Byli widać za mądrzy na jego możliwości intelektualne. Dlaczego o tym piszę ? Uważam, że warto do tej koncepcji wrócić… ale nie Stalinowskiej rzecz jasna… Ludzie bogaci zawsze istnieli i będą istnieć w każdym społeczeństwie. Jako obywatele muszą też mieć wpływ na ustanawianie prawa w każdym kraju. 

Jakby nie patrzeć
są to osoby bardzo zasłużone dla społeczeństwa i płacą nie małe podatki. Nie każdy przecież dochodzi do fortuny, a jest ona okupiona nie małym wysiłkiem. Na dodatek ludzie ci posiadają oprócz wykształcenia nie małe zdolności intelektualne oraz smykałkę, której inni mogą im tylko pozazdrościć. Stać ich na wiele nowych pomysłów oraz mają dużo odwagi by te pomysły wdrażać w życie. Prowadząc duże firmy… nabyli też odpowiedniego doświadczenie w zarządzaniu. Powierzenie im spraw związanych z prowadzeniem naszego Kraju  byłoby więc bardzo wskazane.

Jeśli weźmie się jeszcze pod uwagę to, że
mają dużo pieniędzy… inni obywatele nie byliby narażeni na różne malwersacje związane ciepłymi posadkami i dorabiania się kosztem podatników. Wiemy jak z tym bywa… Na pewno ich doradztwo w wielu sprawach byłoby wskazane. Może warto przywrócić dawne tytuły szlacheckie ? Te tytuły przyznawałby Prezydent jako ludziom zasłużonym dla kraju i Narodu.. Jednocześnie przysługiwałoby takiemu komuś Miejsce w Senacie. Na początek należałoby wybrać tych z listy Najbogatszych Polaków.

 
Nie musieliby osobiście zasiadać w ławach Senatu … mogliby wyznaczyć osóby, które w ich imieniu by to robiły. Myślę, że stać ich na to by z własnych pieniędzy takie "etaty"obsadzić co zwolniłoby skarb państwa z kosztów utrzymania Senatu i Senatorów. Na kosztach związanych z wyborami -  budżet też by sporo zaoszczędził.  Do nich należałaby między innymi ... kontrola wysokości wynagrodzeń  w  spółekach państwowych i poselskich uposażeń. Obecnie jest tak, że posłowie sami to sobie ustalają... no to ile chcemy dostawać 10 000 złotych 
... nie - 20 000 złotych powinno wystarczyć !!!
 
   
Gdyby ktoś miał jakieś wątpliwości, niech sobie przypomni, że
75% produkcji Polski stanowi sektor prywatny, który niestety nie ma takiego procentowego przełożenia na liczbę miejsc w parlamencie. Może pracodawcy powinni zastrajkować ? Obecny Senat 
 należałoby rozwiązać.  Wychodzi na to, że w Sejmie zasiadają mądrzy a w Senacie jeszcze mądrzejsi - kompletna bzdura !!!  Nie znaczy to jednak, że obecni Senatorowie nie mogliby się dogadać z nowymi Pracodawcami... mają przecież bardzo duże doświadczenia parlamentarne - zwłaszcza ci z długoletnią praktyką. 

 Dobra… teraz przejdźmy do tematów związanych z ekonomią, produkcją podatkami i kapitałem czyli najogólniej mówiąc
Systemem Gospodarczym !!! Ale o tym na nastepnej podstronie zatytułowanej - Reforma 
Kreator stron internetowych - strona bez programowania