Skończyliśmy już odnajdywanie różnych paradoksów istniejących w Światowym Systemie. Teraz zostaje tylko poukładać to wszystko od nowa. To co było... mamy już za sobą i nie damy rady tego zmienić. To co jest obecnie... różowo to nie wygląda. Z której strony by nie patrzeć obecny System jest do bani i potrzebuje reform. Pozostaje nam przyszłość i to jak będzie ona wyglądać. Uważam, że nie będzie ona taka straszna i mam wiele powodów by tak sądzić. Dlatego właśnie obecną podstronę zatytułowałem - Lepsze Jutro - optymistycznie !!!
Nie jesteśmy jedynym krajem o gospodarce rynkowej. Jeżeli mamy coś zmieniać to powinniśmy wiedzieć co ? Warto się zorientować na jakich podstawach czyli założeniach są lub były oparte gospodarki wielu krajów. Nie ma sensu wracać do średniowiecza bo ono nas mało interesuje ale Komunizm i Kapitalizm musimy trochę omówić.
W Komunizmie podstawą funkcjonowania gospodarki była Marksistowska koncepcja własności tzw. MPS - (Materiał Produkt System ),która była oparta na produkcji państwowej oraz Kapitalizmie opartym na systemie SNA (System of National Accounts) czyli na udoskonalonej wersji MPS, gdzie gospodarka jest oparta na własności prywatnej.
Można też powiedzieć, że Socjalizm jest pośrednią wersją tych dwóch systemów. Przecież Kapitalizm dopuszcza własność państwową, tak jak Komunizm dopuszczał własność prywatną. Na podstawie tych dwóch koncepcji…. MPS i SNA, wylicza się Produkt Narodowy Netto lub PKB (Produkt Krajowy Brutto), które są przecież sumą dochodów budżetu z sektora Prywatnego i Państwowego.
Żeby was zbytnio nie zanudzać sprawami budżetu, przedstawię tylko ogólnie pewne tematy. W zasadzie Budżet Państwa nie różni się zbytnio od naszego domowego. Najogólniej jego definicja przedstawia się następująco: Budżet jest - sumą dochodów wszystkich obywateli oraz osób prawnych z siedzibą w danym kraju, uzyskanych z wykorzystania czynników produkcji (ziemia, praca, kapitał), równa całkowitej wartości wytworzonych dóbr i usług, pomniejszona o koszty amortyzacji (czyli koszty związane z remontami budynków, dróg, maszyn i urządzeń ).
W każdym kraju sprawami budżetu zajmuje się Rząd. Zadaniem rządu nie jest tylko nakładanie podatków i wydawanie pieniędzy z budżetu - takie rzeczy każdy głupi potrafi. Zadaniem Rządu jest tworzenie takich mechanizmów by kraj dobrze funkcjonował. W sprawie dochodów budżetu warto jednak wiedzieć, że w Polsce 75% dochodu Skarbu Państwa stanowią wpływy z sektora prywatnego a tylko 25% z państwowego.
Nie potrafię więc zrozumieć dlaczego Minister Finansów mimo rosnącego bezrobocia zablokował fundusze prywatnych pracodawców, przeznaczone na walkę z bezrobociem. Mowa o tak zwanym Funduszu Pracy, na który obowiązkowo, płacą oni co miesiąc 2,45%. Są to kwoty od 50 złotych miesięcznie w górę. Czyli jak ktoś więcej zarabia płaci na bezrobotnych więcej.
Dobra … Wystarczy tych wywodów. Weżmy sie teraz za konkrety.